Emocionalni vrtuljak smijeha i suočavanja

Empiria teatar, Zagreb: Auzmeš, autorski projekt Damiana Humskog, Lorenza Rauševića i Dorotee Ilečić Sever, red. Damian Humski

  • Auzmeš je profesionalni redateljski debi Damiana Humskog, čija je premijera održana 22. studenog 2025. u Velikoj dvorani u Zagrebu, u produkciji Empiria teatra. Autorski i izvođački trojac Damian Humski, Lorenzo Raušević i Dorotea Ilečić Sever donosi inovativan kazališni koncept koji spaja pripovijedanje u stihu, zamjenu perspektiva i originalnu glazbenu podlogu. Predstava se bavi emocionalnim sazrijevanjem i suočavanjem s vlastitim odlukama koristeći humor, poeziju i snažnu fizičku ekspresiju kao glavne alate.

    Prvi dojam je energična, razigrana i ambiciozna predstava koja jasno pokazuje autorsku hrabrost i želju za pomicanjem granica. Humski se kao redatelj odlučuje za izrazito ritmiziran i filmski strukturiran pristup, oslanjajući se na brze prijelaze, izmjene uloga te snažan spoj verbalnog i fizičkog performansa.

    Ritmičnost je uspješno uvedena u verbalni i fizički izraz, dodatno pojačavajući već dinamičnu atmosferu. Televizijski i filmski elementi: zvukovi mobitela, paljenje lampice u glavi, vraćanje scene unatrag, unutarnji monolozi i nagli prijelazi u plesne točke, stvaraju dojam filmskog stila i daju predstavi suvremen, prepoznatljiv tempo.

    Gluma je izvedena sa žarom i uvjerenjem, ostavljajući publiku ugodno iznenađenom i često nasmijanom. Humski i Raušević dodatno se izazivaju glumeći oba glavna lika, čime demonstriraju glumačku svestranost i preciznost. Ilečić Sever ide korak dalje i utjelovljuje sve sporedne likove, vješto prelazeći iz jednog u drugi, ponekad ostavljajući publiku u kratkoj nedoumici prije nego što postane svjesna njezine transformacije.

    Scenografija je jednostavna i zaigrana, s pokretnim zidovima koji omogućuju brze izmjene scena. Važan simbolički element predstavlja ogledalo koje se provlači kroz cijelu predstavu, strpljivo čekajući trenutak u kojem će likovi biti spremni suočiti se sa svojim pravim odrazom.

    Glazba Damiana Humskog, Tina Rašpolića i Doriana Pritcharda Scholza zabavna je i pomalo provokativna, uspješno podižući raspoloženje i emocionalni intenzitet. Zvučni efekti koje potpisuje Nel Gluhak precizno obilježavaju prijelaze među scenama i dodatno pojačavaju komični efekt.

    Radnja prati dva prijatelja koji odlučuju provesti sudbonosni vikend zajedno, svaki zarobljen u vlastitom krugu pakla. Dok se jedan ne može pomiriti s prekidom veze, drugi pokušava pronaći snagu za odvajanje od obiteljskih očekivanja i nametnutoga životnog puta. Njihov put prema samospoznaji ispunjen je raspravama, smijehom, plesom i suzama, a publiku vodi kroz niz duhovitih i emotivnih situacija.

    Auzmeš oduševljava lakoćom izvedbe i zaraznim žarom, koji vodi gledatelje kroz emocionalni vrtuljak komičnih situacija, moralnih dilema i čak znanstvenofantastičnih elemenata. Put likova prema razrješenju ponekad se proteže više nego što scena zahtijeva, nježno zatežući iščekivanje kod publike koja već naslućuje ishod. Iako bi ponegdje kraći rezovi dodatno pojačali ritam, nelagoda uzrokovana suvišnim objašnjenjima redovito se razbija humorom i snažnim performansom talentiranih glumaca.

    Ovaj scenski rad pokazuje kvalitetu u pisanju, režiji i izvedbi, s jasnim potencijalom za daljnje kreativne projekte. Autorski trojac ostavlja dojam maštovitih i sposobnih umjetnika koji bi svojim budućim radom mogli značajno obogatiti hrvatsku kazališnu scenu živahnim i inovativnim izvedbama.

    Auzmeš podsjeća da jedini izlaz vodi unutra – istinska rješenja dolaze iz nas samih, kroz samospoznaju, odgovornost i malo hrabrosti, a zauzvrat donose slatku slobodu.

     ©Dora Matijević, KAZALIŠTE.hr, 5. veljače 20256

    Autori: Damian Humski, Lorenzo Raušević, Dorotea Ilečić Sever
    Režija: Damian Humski
    Glazba: Damian Humski, Tin Rašpolić, Dorian Pritchard Scholz
    Scenski pokret: Dora Sarikaya
    Zvuk: Nel Gluhak
    Vizualni identitet i plakat: Franka Margeta, Filip Milković
    Producenti: Nika Bokić, Ingrid Jakšić
    Fotografije: Filip Milković

    Izvedba: Damian Humski, Lorenzo Raušević, Dorotea Ilečić Sever

Piše:

Dora
Matijević