Bio je sunčan dan...
Gradsko kazalište Zorin dom, Karlovac: Peća i vuk (prema motivima narodne priče), red. Mirel Huskić, Peđa Gvozdić, Guliano Settimo
-
Nakon uspješnih i nagrađivanih predstava Još si zelen i Najbolji prijatelji, karlovačko Gradsko kazalište Zorin dom izvelo je još jednu obećavajuću premijeru. Radi se o lutkarskoj predstavi za djecu Peća i vuk, čiji su autori Mirel Huskić (kojem je to bio i diplomski rad na Umjetničkoj akademiji u Osijeku), te već dobro poznati karlovačko-talijanski dvojac Peđa Gvozdić i Guliano Settimo. Predstava je namijenjena djeci od pet i više godina. Kao nadahnuće poslužila je narodna priča, međutim, od nje su u predstavi ostali samo obrisi. Ovo je posve originalno i maštovito djelo. Neke će možda asocirati (makar glavni junaci) na simfonijsku bajku Sergeja Prokofjeva, međutim, jedina sličnost tu bi bila uloga glazbe. Njezin status u ova dva djela je posve različit, kod Prokofjeva je ona u pozadini priče o hrabrom dečaku koji ulovi vuka, a u karlovačkoj predstavi je glazba dječakov san i ona ga motivira i ohrabruje da se otisne u svijet u potrazi za srećom, za ostvarenjem svog sna, i to uspijeva uz pomoć vuka.
Radnja se odvija na seoskom proplanku gdje pasu ovce. Uspješni gitarist po imenu Peća vraća se u svoje rodno mjesto. No nitko mu ne vjeruje da je baš on taj nestali dječak od prije deset godina, svi su uvjereni da ga je pojeo Vuk. Zbrku i prepirke riješava Puž dajući svakom od svjedoka Pećinog nestanka priliku da ispriča svoju priču o tome. Seljani, ovce, Peća i Vuk pričaju naizmjenice svoje verzije događaja, dok ulogu moderatora ima Puž. Kontrolirajući nestrpljive sugovornike puž tako ubrzava radnju. Nižu se komične igre, ples, pjesma i zaplet prilagođen najmlađim gledateljima. Predstava djeluje edukativno, šalje poruku da svatko može ostvariti svoje snove, ako se za to potrudi i usudi. Čak i ako se to ne uklapa u okolinu, što je slučaj s junakom Pećom, čiju muziku nitko nije razumio ni volio. Ne treba se bojati ići za svojim snovima, ako u njih vjerujemo – poručuju Peća i Vuk.
Još naglašeniji zaključak koji iz predstave mališani mogu izvući je – da svatko ima svoju verziju priče. Retrospektivne priče o danu kada je Peća nestao slažu se samo u jednoj stvari – da je bio sunčan dan. Različita viđenja jednog te istog događaja ispričana su na komičan način i naglašavaju individualne karaktere, prioritete i slabosti. Jedna stara, ali često zaboravljana istina proizilazi iz tog mozaika – postoje različite perspektive. Brojne uzroke tog neslaganja neće možda uočiti baš svi mališani, u zavisnosti od godina i znanja o svijetu i ljudima. Ali svima će definitivno biti jasno da stvari nisu uvijek onakve kakvim se čine.
Atraktivne i veoma pokretne lutke (Vuk je čak i plesač) vladale su prostorom za igru, a komičan efekt postigli su i skupni likovi (seljani i ovce). Pored vizualnog ugođaja, veoma je važan element predstave glazba, za koju je zaslužan Jan Novosel. Glavni junak, Peća, odlazi u svijet da bi se ostvario kao glazbenik, glazba mu omogućuje pripitomljavanje Vuka i prijateljstvo s njim, ona signalizira i vraćanje u prošlost. Ipak, najvažnije je da su mališani najviše uživali (i to pokazivali spontanim i glasnim pljeskom) u zvucima žive, ritmične (i možda za taj uzrast ne tako tipične) rock melodije.
Glasovi koje su glumci posudili lutkama bili su čisti, jasni i uvjerljivi. Jedino poigravanje zbilo se s glavnim junakom, čiji je govor amerikaniziran. Kostimi Peće i Vuka također ilustriraju njihov superstar status, što je i dodatno naglašeno svjetlećim natpisom za vrijeme njihovih glazbeno-plesnih točaka. To šarenilo je mališanima svakako bilo atraktivno i zanimljivo, ali su sve asocijacije na postojeće popularne umjetnike ili na put od pastira do zvijezde, moguće samo njihovim roditeljima.
Prvi put na kazališnim daskama baš u ovoj predstavi našao se Vanja Gvozdić (on je također izradio plakate i programsku knjižicu). Pomenuti tandem, Peđa Gvozdić i Guliano Settimo, prvi su profesionalni glumci koji su dobili angažman u Zorinom domu nakon pola stoljeća. I još jedna novina koja potvrđuje odličan početak nove sezone je i nova radionica lutaka u kojoj se mogu izraditi i manje scenografije. U svakom slučaju, uspješan i obećavajući zalet karlovačkog gradskog kazališta.
© Olivera Radović, KAZALIŠTE.hr, 20. listopada 2013.
Mirel Huskić, Peđa Gvozdić, Guliano Settimo (prema motivima narodne priče)
Peća i vuk
redatelji: Mirel Huskić, Peđa Gvozdić, Guliano Settimo
premijera 18. listopada 2013.
glazba Jan Novosel, izbor glazbe i obrada zvuka Peđa Gvozdić, izrada lutaka Ria Trdin, Jakov Gavran, Mirel Huskić, Peđa Gvozdić, Guliano Settimo, vizualnost lutaka Andea Tich, kostimografija i scenografija Morana Petrović, oslikavanje lutaka Lidija Maček-Stanić, oblikovanje svjetla Robert Pavlić, oblikovanje tona Bojan Blažević, inscpicijent Rastka Kosovac-Belavić
izvode: Mirel Huskić, Peđa Gvozdić, Guliano Settimo, Vanja Gvozdić
Piše:
Radović