O prijateljstvu
17. revija lutkarskih kazališta, Rijeka, 4. – 13. studenoga 2012.: Kuklen teatar Sianie (Lutkarsko kazalište Iskrica), Sofija, Bugarska. Kresivo (Огнивото), prema bajci Hansa Christiana Andersena, red. Jivko Jouranov; Lutkovno gledališče Ljubljana, Slovenija, Maja Kunšič, Svi različiti, svi čudni (Vsi drugačni, vsi čudni) red. Maja Kunšič
-
Dvije zemlje, dvije lutkarske tradicije, obje sklone eksperimentu, dvije lutkarice koje same pokreću svoje lutkarske svemire. A rezultati, kako to već u kazalištu biva, potpuno različiti. Na 17. reviji lutkarskih kazališta u Rijeci uspoređivali smo dvije lutkarske monodrame: Kresivo Lutkarskog kazališta Iskra (Kuklen teatar Sianie) iz Sofije u Bugarskoj i Svi različiti, svi čudni Lutkovnog gledališča Ljubljana iz Slovenije.
U početku je izgledalo da će se Kresivo prilično čvrsto držati izvorne priče Hansa Christiana Andersena, ali je zapravo priča svedena na osnovne elemente zapleta. Obični Vojnik i Mlada Princeza nisu posebno karakterizirani, a Dominantna Kraljica i Naivni Kralj vrlo su jasno oblikovani tipovi. Milena Stoynova iz Sofije iznenadila nas je time što je čitav tekst reproducirala na hrvatskom jeziku. Teksta ima puno, a Stoyanova ni uz veliki trud nije uspijevala glasovno karakterizirati likove, pa su svi podsjećali na vješticu koja kriješti. Kao da joj nije bilo dovoljno već to što sama animira četiri lutke (vojnik, princeza, kraljica i kralj), dvije maske (vješticu i psa) i tri predmeta (čudovišta iz pećina). Obzirom da i u scenografiji, stalno nešto mora mijenjati, pokretati i okretati, povremeno djeluje kao da vozi u petoj brzini, a povremeno čekamo da se nešto napokon dogodi.
Redatelj Jivko Jouranov htio je napraviti malu, mobilnu predstavu, ali je lutkarici maksimalno zakomplicirao život. Ipak, u četrdesetak minuta autorski je tim uspio prenijeti osnovnu poruku o tome da je ljubav moguća i da je motivacija snažnija od sveg materijalnog blaga na svijetu. Osim poruke, ono što se pamti efektna je i naizgled jednostavna scenografija te lutke što ih je oblikovao Iroslav Petkov.
„Šarmantno, domišljato, ljupko“ stoji u programskoj knjižici uz predstavu Svi različiti, svi čudni, a to s veseljem potpisujemo. Predstava je kombinacija žive glume, teatra sjena, mime, lutkarstva, cirkusa, a cjelina je dinamična i poetična priča o usamljenosti i prijateljstvu koje liječi. Maja Kunšič autorica je, redateljica i sama izvodi predstavu, pa slobodno možemo reći da je ona usamljena mlada žena čija svakodnevica kuća – posao nije zanimljiva sve dok jednog posebnog dana: u tvornici ne posudi igračku robota te sretne cirkus koji je donio boje u njezin sivi grad. Kada stigne kući pretvara se u klauna, cirkusanta koji vrti tanjure na cvjetnim stapkama, obične stvari postaju predmeti igre... ali, njezin je mali robotski prijatelj ljuto gunđalo. Zato Maja od malo tkanine sama izradi mekanu igračku, izuzetno druželjubivu. Veselu prijateljicu rastuži spoznaja da nema nosa, a ponudit će joj ga upravo robotsko gunđalo... i Majin grad više nikad neće biti siv.
Jednostavna rješenja za puno radosti igre, tek tridesetak minuta veselja i za najmlađe koji s čuđenjem primjećuju da tu ništa ne govoriju. Ali je zato odličan glazbeni ritam dao Tomaž Grom. Politički je korektno u odraslom svijetu stalno se podsjećati da su svi ljudi isti i različiti, ali Maja Knušić podsjeća na jednostavnu činjenicu iz vremena odrastanja: svi smo različiti, svi čudni jedni drugima, ponekad i sami sebi, ali upravo zato svi zanimljivi i jedni drugima potrebni.
© Tatjana Sandalj, KAZALIŠTE.hr, 19. studenoga 2012.
Lutkarsko kazalište Iskra, Sofija, Bugarska
Kresivo (Огнивото)
(prema bajci Hansa Christiana Andersena)
redatelj Jivko Jouranov (Живко Джуранов)
dramaturg Ilia Deverjiev (Илия Деверджиев), scenografkinja Natalia Gocheva (Наталия Гочева), lutke Iroslav Petkov (Ирослав Петков), glazba Plamen Mirchev-Mirona (Пламен Мирчев-Мирона)
izvodi: Milena Stoyanova (Милена Стоянова)
Lutkovno gledališče Ljubljana, Slovenija
Maja Kunšič
Svi različiti, svi čudni (Vsi drugačni, vsi čudni)
redateljica Maja Kunšič
scenografija i oblikovanje lutaka Iztok Bobić, Zoran Srdić, glazba Tomaž Grom, scenski pokret Natalija Sultanova, oblikovanje svjetla Miran Udovič, tehnolozi Iztok Bobić, Zoran Srdić
izvodi: Maja Kunšič
Piše:
Sandalj