Uživajte u razlikama
Umjetnička organizacija Teatroman i Theatron, Zagreb: Paul Dewandre (prema knjizi Johna Graya), Muškarci su s Marsa, žene su s Venere, red. Boris Kovačević
-
Muškarci su s Marsa, žene su s Venere naslov je poznate i gotovo kultne knjige iz područja popularne psihologije doktora Johna Graya prvi put izdan iz 1993. Godine s indikativnim podnaslovom Priručnik za bolje razumijevanje među spolovima. Polazeći od osobnog iskustva doktor Gray ustrajava na ideji da muškarci i žene naprosto imaju različite mentalne sklopove koji se mogu sistematizirati i prilagoditi jedan drugome. Nudi praktične savjete, organizirane u korake s popratnim zadacima za potpun udžbenički dojam. Paul Dewandre prisustvovao je predavanju spomenutog Johna Graya gdje je dobio nadahnuće za dublje proučavanje te problematike te za organiziranje vlastitih radionica za parove, Mars i Venera, na kojima je pokušao prenijeti stečena znanja. Potaknut uspjehom naposljetku je odlučio pretvoriti tu praksu u interaktivni spektakl, svojevrstan hibrid stand-up komedije i edukativnog seminara.
Na pozornici Kazališta Vidra Roman Šušković-Stipanović (koji se predstavlja pravim imenom te kao diplomirani socijalni radnik, kazališni producent i ponosni muž gospođe Danijele) izvodi prilagođenu hrvatsku varijantu Dewandreova teksta. Znakovito je da je njegova uloga na programu navedena kao uloga voditelja, on se cijelo vrijeme obraća ad spectatores, tražeći od njih aktivno sudjelovanje. Opušten u nastupu i karizmatičan ubrzo postiže željeni efekt.
Tijekom izvedbe u pozadini se pojavljuju projekcije ključnih riječi, poput strpljivosti, pažnje, razumijevanja. Čini se da je jedna od temeljnih svetih zapovijedi sretne veze upravo stalni rad na međusobnom razumijevanju. Budući da se na Marsu i Veneri govori različitim jezicima neophodno je dekodirati jezik suprotnog spola i naučiti mu odgovarati na njegovom jeziku. Sva sreća da je još Gray stvorio mali frazeološki rječnik koji olakšava ovu interplanetarnu komunikaciju, a neke glavne formule možemo naučiti i iz predstave.Izvedba se uvelike oslanja na navedenu knjigu za samopomoć iz koje je proizašla – iz nje crpi ideje i primjere, ali i preuzima problematično visoku, u tom žanru neizbježnu, razinu generalizacije i simplifikacije problema. Komički efekt proizlazi iz opisa svakodnevnih situacija s kojima se prosječan gledatelj može poistovjetiti. Ljubavni, partnerski odnos koji se tematizira isključivo je odnos muškarca i žene, a ne valja ni previdjeti činjenicu da je govornik muškarac i njegov je govor naglašeno izrečen upravo iz vizure muškarca. Stereotipi kojima se poigrava svojstveni su patrijarhalnom sistemu i možemo zamisliti da se odnose na bračni par srednjeg staleža.
Muškarac je glas razuma, koncentriran na to da privređuje za svoju obitelj; on je racionalan, praktičan, ponosan. „Muškarcu je važno doći od točke A do točke B u što kraćem roku. Zašto? Da bi pobijedio! Koga? Nije važno!“. Žene su emocionalne, osjetljive, stalno se žale na količinu odgovornosti koju nose na poslu i kod kuće, previše telefoniraju i nikad nemaju ništa za obući.„Ženske su emocije poput valova koji se ponekad obrušavaju.“. Nije potrebno posebno naglašavati da je ovaj tip predstavljanja fiksnih rodnih uloga sam po sebi problematičan, a znanstveno utemeljenje takvih teza (jer ipak je sve krenulo od jednog doktora) u najmanju ruku dubiozno. No pretpostavka da postoji repertoar unaprijed zadanih, gotovo primordijalnih osobina koje određuju obrasce ponašanja muškaraca i žena nije nimalo revolucionarna ideja i čak se doima poprilično zastarjelom. I tema i primjeri čine se već mnogo puta viđenima, istrošenima u beskrajnom mnoštvu popularnih žanrova koji su se dosad s ovom problematikom već uhvatili ukoštac.
U kontekstu laganih populističkih produkcija ova je predstava korektno napravljena i zabavna. Onima koji žele saznati zašto su žene poput vrtova i klasičnih pećnica, a muškarci poput dupina i let-lampi ova će predstava pružiti simpatična objašnjenja.
© Ana Fazekaš, KAZALIŠTE.hr, 28. listopada 2012.
Umjetnička organizacija Theatron i Teatroman u suradnji s O&D Production
Paul Dewandre (Prema knjizi Johna Graya)
Muškarci su s Marsa, žene su s Venere
redatelj: Boris Kovačević
premijera
producent Roman Šušković-Stipanović, prilagodba teksta Roman Šušković-Stipanović, prijevod Boris Anić, scenografkinja Tanja Lacko, autor glazbe Željen Klašterka, tonska snimka Vito Gospodnetić, oblikovanje laserskih projekcija Goran Šušković, izrada elemenata scenografije Zoran Branković
izvodi:: Roman Šušković-Stipanović (voditelj), (glas žene (off)) Darija Knez Rukavina, (glas muškarca (off)) Boris Svrtan
Piše:
Fazekaš