Užitak za sve
Scena Gorica, Velika Gorica: Neispričana bajka, autorski projekt Radovana Ruždjaka, Aleksandre Naumov i Damira Klemenića
-
Scena Gorica Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica postala je domom jedne pomalo neobične dječje predstave naslovljene Neispričana bajka. Riječ je o autorskom projektu Radovana Ruždjaka te izvođača Aleksandre Naumov i Damira Klemenića. Mali autorski tim realizirao je predstavu koja je u nekim svojim aspektima možda malena, ali u drugima upravo junački velika.
Kako samo ime daje naslutiti, predstava je gotovo u potpunosti bez teksta te je verbalni izričaj zamijenjen tjelesnom igrom i nekolicinom pametno i maštovito iskorištenih rekvizita. Dvoje izvođača, koristeći vlastitu imaginaciju i potičući je kod gledatelja, mladih i starijih podjednako, oblikuju bogat fikcionalni svijet bajke. Što počinje kao dječja igra lopticom i poduljom gumenom vrpcom, u trenutku izrasta u svijet ruske bajke, zmajeva i začaranih šuma. Jedini su izgovoreni tekst poluartikulirani krikovi, izrazi tuge, bijesa ili veselja te je jedan osobito duhoviti segment izveden na pomalo grubom ruskom jeziku što također ima zanimljiv učinak jer istovremeno ostavlja verbalnu ekspresiju u drugom planu i signalizira način na koji bajka formulaičnošću izraza i poznatim motivima lako prelazi jezičnu barijeru. Siže bajke nije sam po sebi bitan, ciljano se koriste opća mjesta i naširoko poznati motivi, u fokusu je igra u svakom smislu.
U pokretu veoma spretni, u eventualnim nespretnostima beskrajno šarmantni, izvođači s užitkom igraju, imaju vrlo živu međusobnu kemiju, a dojam upotpunjuju relativno jednostavni i lako promjenjivi kostimi Katarine Pohl, koji najprije skrivaju izvođače na crnoj pozadini, zatim ih postupno transformiraju u bajkovite junake. Autor je glazbe i zvukova Glazbeni laboratorij FOO-RA, auditivni efekt ostaje na dijegetskoj razini, nije preuzetan, ali je nezaobilazan. Scenograf Stefano Katunar oblikovao je osnovu za igru, no jedan je od ključnih elemenata predstave kombiniranje s crnim svjetlom s kojim na beskrajno jednostavan način svjetleća kuglica i gumi-gumi zadobivaju dodatnu čarobnu auru, na čemu valja zahvaliti oblikovatelju svjetla Marinu Frankoli.
Neispričana bajka u svima uključenima u njezin nastanak pronalazi znatiželjno i maštovito dijete na koje je u svakodnevnom životu lako zaboraviti, ali ipak se uvijek smije negdje u dubini svih onih koji su ga odavno prekrili brigama i obvezama odraslog života. Neispričana bajka zaslužuje same pohvale, a njezin je najjači adut činjenica da je u svom elegantnom minimalizmu poticajna za najmlađe gledateljstvo te ne upada, poput mnogih dječjih predstava, u zamku pretjerane ilustrativnosti, redundantnosti objašnjavanja i vizualnog kiča koji djecu sam po sebi zapravo ubrzo prestaje intrigirati. Nije lako ili je gotovo već nemoguće ispričati bajku na originalan način, zato je Neispričana bajka poticajna, zanimljiva, nepretenciozna i zaista na našim prostorima originalna te pruža užitak gledateljima svih uzrasta.
© Ana Fazekaš, KAZALIŠTE.hr, 12. svibnja 2015.
Neispričana bajka
autori Radovan Ruždjak, Aleksandra Naumov, Damir Klemenić
scenograf Stefano Katunar, kostimografkinja Katarina Pohl, autor glazbe Glazbeni laboratorij FOO-RA, oblikovatelj svjetla Marino Frankola
izvode: Aleksandra Naumov, Damir Klemenić
Piše:
Fazekaš