Split 2013.

  • PREMIJERE PROFESIONALNIH KAZALIŠTA I KAZALIŠNIH TRUPA
    priredio Goran Ivanišević © KAZALIŠTE.hr


    HRVATSKO NARODNO KAZALIŠTE SPLIT


    Milan Begović
    Amerikanska jahta u splitskoj luci
    redateljica Dora Ruždjak Podolski
    premijera 31. siječnja 2013.
    dramaturginja Marijana Fumić, scenograf Ivo Knezović, kostimograf Mario Leko, skladatelj Stanislav Kovačić, oblikovanje svjetla Zoran Mihanović, jezični savjetnik Tonči Banov
    izvode: Goran Marković (Konte Frančesko De' Milesi), Zoja Odak (Kontesa Kate De' Milesi), Mijo Jurišić (Konte Keko, njezin sin), Nikola Ivošević (Konte Ruđe, Kekov stric), Nenad Srdelić (Konte Mome, Kekov stric), Vanda Boban (Điđeta Dunda, krojačica), Anastasija Jankovska (Phoebe (Fib)), Žarko Radić (Filip J. Tudor, njezin otac, vlasnik jahte Stella), Josip Zovko (Lee Prentice, njezin zaručnik), Trpimir Jurkić (Don Vice), Tajana Jovanović (Jako, voćarica), Bojan Brajčić, Ivo Ćurković (Mornari)

    Henrik Ibsen
    Peer Gynt
    redatelj Goran Golovko
    premijera 6. ožujka 2013.
    prijevod Tomislav Ladan, dramaturg Jasen Boko, scenograf Tihomir Snitko, kostimografkinja Marija Žarak, scenski pokret Alen Čelić, skladatelj Gordan Tudor, oblikovatelj svjetla Zoran Mihanović, oblikovatelj tona Tomislav Luetić, jezična savjetnica Jagoda Granić, suradnik redatelja Nikola Šimić, suradnica kostimografkinje Viktorija Dajčbauer
    izvode: Trpimir Jurkić (Peer Gynt, Starac iz Dovrea (kralj trolova)), Goran Marković (Peer Gynt, Begriffenfeldt, Starac iz Dovrea), Marko Petrić (Peer Gynt, Begriffenfeldt, Ljevač pucadi), Anastasija Jankovska (Aase (Peerova majka), Marokanka, Normalna, Žena na pogrebu), Jelena Posavec Tušek (Solveig), Nenad Srdelić (Solveigin otac, Dvorski trol, Trumpeterstraale, Fellah, Svećenik), Tajana Jovanović (Solveigina majka, Žena u zelenom, Marokanka, Normalna, Žena na pogrebu), Nikša Arčanin (Seljak iz Haeggstada, Trol, Her Von Eberkopf, Marokanac, Husein, Nepoznati putnik (Mršavac)), Pere Eranović (Kovač Aslak, Čovjek, Trol, Master Cotton, Huhu, Brodski kuhar, Čovjek na pogrebu), Bojan Brajčić (Mladoženja, Trol, Peerov sin, Marokanac, Normalni, Mornar na straži, Čovjek na pogrebu), Marjan Nejašmić Banić (Mladoženjin otac, Drugi čovjek, Trol, Monsieur Ballon, Marokanac, Normalni, Kapetan, Čovjek na pogrebu), Sara Ivelić (Ingrid, Trolska djevica, Marokanka, Normalna, Žena na pogrebu), Petra Z. Kovačić (Djevojka, Prva planinska djevojka, Trolska djevica, Kmetova žena, Marokanka, Normalna, Žena na pogrebu), Petra M. Kovačić (Djevojka, Druga planinska djevojka, Trolska djevica, Anitra, Normalna, Žena na pogrebu), Lara Živolić (Helga, Trolska djevica, Marokanka, Normalna, Žena na pogrebu), Zorana Kačić (Djevojka, Treća planinska djevojka, Trolska djevica, Marokanka, Normalna, Žena na pogrebu)

    Dino Pešut
    Pritisci moje generacije
    redatelj Samo M. Strelec
    premijera 24. svibnja 2013.
    scenograf Ozren Bakotić, kostimografkinja Naida Kromić, scenska glazba Bojan Brajčić, jezična savjetnica Jagoda Granić, oblikovatelj svjetla Srđan Barbarić, oblikovatelj tona Željko Mravak
    izvode: Ana Franić (Ona), Bruna Bebić (Majka), Žarko Radić (Otac), Vicko Bilandžić (Zaručnik), Pere Eranović (Ljubavnik), Nenad Srdelić (Stranac), Josip Zovko (Muškarac), Bojan Brajčić (Popisivač)

    Bertolt Brecht
    Majka Courage i njezina djeca
    redatelj Dušan Jovanović
    premijera 22. studenoga 2013.
    scenografkinja Meta Hočevar, dramaturginja i asistentica redatelja Klavdija Zupan, skladatelj songova i scenske glazbe Drago Ivanuša, kostimografkinja Jelena Proković, autor tekstova songova Predrag Lucić, scenski pokret Alen Čelić, oblikovatelj svjetla Srđan Barbarić, oblikovatelj tona Željko Mravak, jezična savjetnica Anita Runjić Stoilova, asistentica kostimografkinje Tea Bašić
    izvode: Zoja Odak (Majka Courage), Ana Franić (Kattrin), Pere Eranović (Eilif), Marko Petrić (Švicarski sir, Mladi seljak), Josip Zovko (Vrbovnik, Drugi narednik), Mijo Jurišić (Narednik, Stariji vojnik), Žarko Radić (Kuhar), Vladimir Posavec Tušek (Vojskovođa, Zastavnik), Trpimir Jurkić (Vojni župnik), Goran Marković (Oružar, Seljak), Arijana Čulina (Yvette Pottier), Duje Grubišić (Vojnik, Stari pukovnik, Pisar), Marjan Nejašmić Banić (Jednooki, Mladi vojnik), Tajana Jovanović (Pisarka, Seljanka), Snježana Sinovčić Šiškov (Seljanka)
    Skitnice: Zorana Kačić (vokal), Svjetlana Mandić (violina), Bojan Brajčić (gitara)

    SCENA 55 HRVATSKOG NARODNOG KAZALIŠTA SPLIT

    Ingmar Bergman
    Jesenja sonata
    redatelj Dario Harjaček
    premijera 12. siječnja 2013.
    prijevod Željko Takač, scenografkinja Vesna Režić, kostimografkinja Najda Kromić, glazba Svadbas, oblikovatelj svjetla Miro Mamić, oblikovatelj tona Željko Mravak, jezična savjetnica Anita Runjić Stoilov
    izvode: Bruna Bebić (Charlotte), Andrea Mladinić (Eva), Trpimir Jurkić (Viktor), Zorana Kačić (Helena)

    KAZALIŠTE PLAYDRAMA

    Ivana Brlić Mažuranić & frendovi
    Omladini o idealima
    redatelj Elvis Bošnjak
    premijera 13. prosinca 2013.
    dramaturg Elvis Bošnjak, koreografkinja i glazbena suradnica Ana Marija Fabijanić, skladatelj Bojan Brajčić, scenograf Ozren Bakotić, kostimografkinja Sonja Obradović, plesovi Buga Bešker, oblikovatelj svjetla i tona Siniša Jakovčević
    izvode: Bojan Brajčić, Pere Eranović, Sara Ivelić, Zorana Kačić, Petra Kovačić Pavlina, Petra M. Kovačić, Marjan Nejašmić Banić, Lara Živolić

    SPLITSKO LJETO

    Joël Pommerat
    To dijete
    redateljica Nenni Delmestre
    premijera 17. srpnja 2013.
    prijevod Zlatko Wurzberg, dramaturška savjetnica Lada Kaštelan, scenografkinja, glazbeni koncept i izbor glazbe Lina Vengoechea, kostimograf Mario Leko, oblikovanje svjetla Zoran Mihanović, oblikovanje tona Damir Punda
    izvode: Zoja Odak, Snježana Sinovčić Šiškov, Trpimir Jurkić, Marko Petrić, Lara Živolić, Pere Eranović

    William Shakespeare
    Timon Atenjanin
    redatelj Georgij Paro
    premijera 3. kolovoza 2013.
    dramaturška obrada Georgij Paro, scenografkinja Dinka Jeričević, kostimografkinja Dijana Kosec Bourek, scenska glazba Gordan Tudor, oblikovanje svjetla Miljenko Bengez, oblikovanje zvuka Tomislav Luetić, scenski pokret Alen Čelić, lektorica Jagoda Granić, asistent redatelja Ivan Plazibat, asistenti kostimografkinje Barbara Bourek, Mario Leko, asistenti redatelja – volonteri Nikola Šimić, Nina Kolar, catering manager Ivan Dodig, prijevod Antun Šoljan
    izvode: Vilim Matula (Timon), Vladimir Posavec Tušek (Lucije), Filip Radoš (Lukul), Mijo Jurišić (Ventidije), Goran Marković (Alkibijad), Trpimir Jurkić (Apemant), Sreten Mokrović (Dvorski), Duje Grubišić (Lucilije / Vojnik / Bandit), Ivo Perkušić (Servilije / Vojnik), Marjan Nejašmić Banić (Kafis / Vojnik / Bandit), Vicko Bilandžić (Draguljar / Bandit), Nenad Srdelić (Pjesnik), Josip Zovko (Slikar), Nikša Arčanin (Hortenzije / Vojnik / Bandit / Kupid), Milan Zdravković (Stari Atenjanin), Žarko Radić (Prvi Senator), Mirko Kraljev (Drugi Senator), Tajana Jovanović (Frinija), Arijana Čulina (Timandra), Kristina Bajrić, Venka Mandić (Amazonke), Hari Zlodre (Pijanist), Marko Gulin, Luka Javorčić, Marko Melvan, Marin Tomić (Vojnici / Poslužitelji )

    GRADSKO KAZALIŠTE MLADIH SPLIT

    George Orwell / Ivan Leo Lemo
    Životinjska farma
    redatelj Ivan Leo Lemo
    premijera 8. ožujka 2013.
    scenografija Vesna Režić, kostimografija Mirjana Zagorec, glazba Zvonimir Dusper, oblikovatelj videa Dejan Flajšman, koreografija i scenski pokret Ana Gruica, oblikovatelj svjetla Miho Dolina, asistentica scenografkinje Srna Krstulović
    izvode: Lidija Florijan, Ana Gruica, Vanda Boban, Vinko Mihanović, Siniša Novković, Slavko Sobin, Ivo Perkušić, Mia Roknić (Nada Kovačević)

    Antoine de Saint Exupéry
    Mali princ
    redatelj Dražen Ferenčina
    premijera 10. listopada 2013.
    scenograf Igor Vasiljev, kostimografkinja Mirjana Zagorec, skladatelj Igor Karlić, scenski pokret Alen Čelić
    izvode: Slavko Sobin, Siniša Novković, Vinko Mihanović, Ivo Perkušić, Ana Gruica, Lidija Florijan, Vanda Boban, Andrija Nazlić

    Eugene Ionesco
    Instrukcija
    redatelj Goran Golovko
    premijera 21. studenoga 2013.
    scenografija i kostimografija Mario Leko, oblikovatelj svijetla Miho Dolina
    izvode: Belmondo Miliša, Đana Kuzmanić, Vanda Boban, Ema Katić, Ena Jurić, Petra Šimenko, Mia Jerčić, Lina Lerotić, Klara Sablić, Meri Čule, Antonija Dora Pleško, Roko Birimiša, Anđelo Lukšić, Stjepan Pavić, Marin Novaković

    GRADSKO KAZALIŠTE LUTAKA SPLIT

    Natalija Manojlović
    Velika avantura maloga miša
    redateljica Natalija Manojlović
    premijera 26. ožujka 2013.
    koreografkinja Natalija Manojlović, dramaturg i asistent redateljice Dario Varga, likovno oblikovanje predstave Barbara Stupica, skladatelj Gordan Tudor, majstor svjetla Duško Šteković, majstor tona Bojan Beladović, suradnik za kostimografiju i scensku rekvizitu Mario Leko, inspicijent Franko Perić
    izvode: Petar Konkoj (Miš), Ivica Beatović (Lutkar, Šljuka), Nikša Arčanin (Mačka, Morska stvorenja, Ne Patuljak, Vješalica, Mrav, Siva čaplja), Srđan Brešković / Ivan Medić (Doktor Krtac, Morska stvorenja, Sat, Mrav, Divlji gusan), Milana Buzolić-Vučica (Morska stvorenja, Da Patuljak, Stol, Mrav, Brgljez), Andrea Majica (Morska neman, Velebitska Degenija, Lampa, Mrav, Crna roda)

    Ksenija Zec i Saša Božić
    Glazbatorij
    redatelji Ksenija Zec i Saša Božić
    premijera 26. rujna 2013.
    koreografija i dramaturgija Ksenija Zec i Saša Božić u suradnji s izvođačima, scenografija i kostimografija Zdravka Ivandija Kirigin, glazba i izbor glazbe Damir Šimunović
    izvode: Nikša Arčanin, Milana Buzolić-Vučica, Petar Konkoj, Marko Petrić

    Lada Martinac Kralj (po motivu priče Želimira Hercigonje)
    Pobuna u postolarskoj radionici
    redatelj Ivan Leo Lemo
    premijera 4. prosinca 2013.
    asistent redatelja Ivan Medić, koreografkinja Maja Đurinović, kreator lutaka i kostima Patricio Aguerro, scenografkinja Vesna Režić, glazba i izbor glazbe Zvonimir Dusper Dus, oblikovanje videa Dejan Flajšman, oblikovanje svjetla Lucijan Roki, svjetlo Duško Šteković, Lucijan Roki, ton Bojan Beladović, inspicijent Franko Perić
    izvode: Alin Antunović (Mademoiselle, Djevojčica), Nikša Arčanin (Karlo, Lopov, Sindikat), Ivica Beatović (Maestro, Gospodarica imenika, Ulični svirač), Milena Blažanović (Nježne, Djevojka), Milana Buzolić-Vučica (Genzi fenzi osoba, Žena iz treće smjene, Cipele), Andrea Majica (Ljubica, Genzi fenzi cipele), Ivan Medić (Cipele, Tata, Poreznik, Skejterske cipele, Mladić, Tenisice), Branimir Rakić (Visoke čizme, Skejter, Beskućnik), Sanja Vidan (Kliješta i Čekić, Probušene, Cipele)

kritike i eseji